DNS Ayarlarını Değiştirme Yoluyla Google ve Youtube Engellemesini Geçmek

1 – ‘Denetim Masası’ nı açıyoruz, ‘Ağ ve Internet Bağlantıları’ ve ardından ‘Ağ Bağlantıları’ ‘Yerel Ağ Bağlantısı’ üzerine sağ tıklayıp ‘Özellikler’ diyoruz.

2. Veya bunları yapmayıp başlat menüsünün en alt sağ köşesindeki ağ simgesi üzerine sağ tıklayarak ‘Durum’ ve ardından ‘Özellikler’ diyebilirsiniz.

3. Özellikler dedikten sonra karşımıza çıkan pencereden ‘Internet İletişim Kuralları (TCP/IP)’ izerine bir kez tıklıyoruz ardından hemen altından ‘Özellikler’ diyoruz.

4. Özellikler dedikten sonra karşımıza çıkan pencereden ‘Genel’ sekmesinden, ‘DNS Sunucu adresini otomatik olarak al’ bölümü altındaki ‘Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan’ kutusunu seçip; ‘Yeğlenen DNS Sunucusu:’ bölümüne ‘156.154.70.22’, ‘Diğer DNS Sunucusu:’ bölümüne ‘156.154.71.22’ deyip ‘Tamam’ ve ‘Kapat’ tuşluyoruz.

Yeğlenen DNS Sunucusu: kısmına 156.154.70.22
Diğer DNS Sunucusu: kısmına 156.154.71.22
Alternatif
Yeğlenen DNS Sunucusu: kısmına 198.153.192.1
Diğer DNS Sunucusu: kısmına 198.153.194.1

5. Sonrasında Yerel Ağ Bağlantılarına geri gelerek ‘Yerel Ağ Bağlantıları’ üzerine sağ tıklayıp ‘Onar’ demeniz yeterli. Bu şekilde yapıldığında önceki DNS adresleri temizlenip yeni girdiğimiz DNS adresleri güncellenecektir.

Kaynak : www.erenet.net

Salih ERDURUCAN » Blog Arşivi

[…] Belki bilmiyenler vardır diye anlatıyorum. Erişime kapatılan sitelere girmek için en bilindik yöntem Dns değiştirmedir.Türk telekomun Dns‘lerini kullandığınız sürece, engellenen sitelere erişemiceksiniz. Şayet kullandığınız işletim sistemi Windows XP ise buraya tıklayın […]

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir