HTTP 401.3 – Erişim; kaynaktaki EDL tarafından reddedildi

bugünlerde karşıma sıkça çıkmaya başlayan “HTTP 401.3 – Erişim; kaynaktaki EDL tarafından reddedildi” hatasını araştırdığımda farklı çözüm önerileri karşıma çıktı.  Ancak hiç birisi de sorunumu çözmedi. Biraz daha detaylı araştırma yaptığımda farkettiğim olay şöyleydi. IIS server ASP sayfaları yorumlarken sayfanızda bol miktarda Include ler kullanmışsanız sorun çıkarabiliyordu, peki Include ler sorunun esas sebebimiydi? Yani include leri kaldırdığınızda sorun çözülüyor mu ? Cevap HAYIR. Sorun asp kodların bulunduğu dizinin IIS kullanıcılarına açık olmadığından kaynaklanıyordu. Bu durumda çözüm de şöyle oluyor..

1- Asp kodların bulunduğu klasörünüze (wwwroot/klasoradi) sağ tıklayın

2- Açılan içerik menusunde Paylaşım ve Güvenlik e tıklayın

3- Açılan Özellikler penceresinde Güvenlik Sekmesine gelin

4- Gruplar ve Kullanıcılar kısmında Internet Konuk Hesabı (PCADIIUSER_PCADI) (pc adi sunucunun ismidir) olmadığını göreceksiniz.

5- Ekle butonuna basarak Internet Konuk Hesabı nı ekleyin, Yetkileri default bırakmanız sayfanızın açılması için yeterli olacaktır. Diğer yazma yetkisi vermeniz gereken klasörü buradan hariç tutuyorum, o bölümlere nasıl yetki vermeniz gerekiyorsa ona uygun yetki verin.

6- Tüm pencereleri Tamam diyerek kapatın..

Umarım sizinde sorununuz çözülmüştür.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir